Üretim - FORS BAYRAK İMALAT - BAYRAK, FLAMA VE ÇEŞİTLİ REKLAM ÜRÜNLERİ ÜRETİCİSİ

ÜRETİM VE TEKNİK BİLGİLER

Dijital Baskı

Teknolojinin gelişimiyle birlikte üreticiler ve markalar her zaman teknolojik gelişmelerin en yenilerini tüketicilerine sunmayı hedeflemişlerdir. Dünya’ da ki bütün teknolojik gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuzda baskı makinalarına da yansıyan kısmı üretim için faydalı olmuştur. Gelişen bu teknoloji ile birlikte geçmiş yıllara göre daha kaliteli ve canlı renk tonlarına sahip baskılar yapılmaktadır. Daha önceden baskı yapılacağı zaman film,kalıp gibi ekstra maliyetlere neden olan işlemler dijital baskı tekniği sayesinde ortadan kalkmıştır. Bayrak imalatı için özel olarak dokunmuş kumaşlar olan Alpaka, Raşel,Triko Polyester ,Polyester Saten,Kristal Saten,Mat Saten,Atlas Saten kumaşlarının üzerine dijital baskı tekniği ile logo ve amblemler bayrağa uygulanır. Kenarları kullanılacağı mekana göre ısım kesim ve ya dikişli tek kat ya da çift kat olabilir. Dijital baskı tekniği ile basılan bayraklar yıkamaya karşı dayanıklı ve akmaya karşı garantilidir. Dijital baskı tekniği ,bilgisayar ortamında hazırlanan tasarımı direk makinaya göndererek baskının hazırlanması işlemidir. Çok uzun süren baskı yöntemleri dijital baskı sayesinde püskürtme yöntemiyle kısa sürede hazırlanmaktadır.

Dijital Baskı yapabildiğimiz ürünler

 • Bez Kumaşlar
 • Naylon
 • Branda – Vinil – Mesh Vinil – Blackout Vinil – Canvas Vinil

Transfer Baskı

Transfer baskı özel emilimli kağıt üzerine uygulanan boyanın diğer materyaller üzerine ısı ve basınçla görsel ve boyanın transfer edilmesine denir. Üç ayrı transfer baskı tekniği vardır ve kendi içinde farklı baskı yöntemleri bulunmaktadır. Süblime Transfer Baskı , Serigraf Transfer Baskı ve Ofset Matbaa Transfer Baskı olarak üç ana başlıkta ayrılmaktadır

• Süblime Transfer Baskı

Özel emilimli kağıt üzerine ofset ve dijital baskı ile uygulanan ,desenin porselen,tekstil gibi ürünlere, polyester ve polyester kaplanmış materyallere ısı ve basınç ile aktarılma tekniğidir. Isı ve basınç ile özel mürekkep buharlaşır ve baskı yapılacak ürünün yüzeyine işlenir. İşlenecek ürün genellikle beyaz olmaktadır. Elde edilen renkler dijital baskıdan daha net ve canlı olarak çıkmaktadır. Renkler daha net çıktığı için genellikle kullanım alanlar masa bayrakları,kravat,eşarp,atkı,t-shirt gibi ürünler olmaktadır.

• Serigraf Transfer Baskı

Günümüzde en yaygın kullanılan baskı tekniğidir. Bilgisayarda hazırlanan görüntü önce metal bir kalıba aktarılır ve bu kalıp baskı makinasına takılır. Burada önemli olan su ve yağın birbirine karışmamasıdır. Yapım aşaması ise metal kalıptaki görüntü kauçuk adı verilen merdane yardımıyla kağıt üzerine basılır. Ofset Matbaa Baskı tekniğini popüler yapan ise film ve montaj gibi zaman ve maliyet açısından yüksek ara işlemi ortadan kaldırmasıdır.

• Ofset Matbaa Transfer Baskı

Günümüzde en yaygın kullanılan baskı tekniğidir. Bilgisayarda hazırlanan görüntü önce metal bir kalıba aktarılır ve bu kalıp baskı makinasına takılır. Burada önemli olan su ve yağın birbirine karışmamasıdır. Yapım aşaması ise metal kalıptaki görüntü kauçuk adı verilen merdane yardımıyla kağıt üzerine basılır. Ofset Matbaa Baskı tekniğini popüler yapan ise film ve montaj gibi zaman ve maliyet açısından yüksek ara işlemi ortadan kaldırmasıdır.

Dijital transfer kağıtlarımızı diğerlerinden ayıran özellikler ;

 • Hızlı kuruması,
 • Mürekkebin yüksek oranlarda transfer edilmesi,
 • Piyasaya göre uygun ve karşılanabilir fiyatlarda olması,
 • Kullanması kolay ve kırılmıyor olması,
 • İnce detaylı desenler basılabilen,
 • Süblimasyon sırasında kumaş ile kağıdın birbiri ile özdeşleşmesini sağlayan,
 • Sert materyaller üzerinde süblime yapmanıza imkan vermesidir.

Emprime Baskı

Pamuklu ürünlerin baskısında önemli bir baskı tekniğidir. Genellikle su ve organik solventlerde çözünmezler. Reçine esaslı yapıştırıcı maddelerle life bağlanırlar ve sonrasında yüksek sıcaklıkta kondense işlemine tabi tutulurlar. Özellikle çok adetli ve promosyonlu çalışmalarda tercih edilen bir baskı tekniğidir. Bunun sebebi hızlı oluşu ve kalitesinin uygun olmasıdır. Emprime Baskı tekniğinde kullanılan kimyasallar Ekosolvent özellikte olup çevre ve insan sağlığına zararsızdır. Bu baskı tekniğinde gerekli ısı ve kaliteli pigmentler kullanıldığında yıkama ve dış hava şartlarına dayanıklı baskı tekniğidir.

Emprime Baskının Avantajları

Dijital transfer kağıtlarımızı diğerlerinden ayıran özellikler ;

 • Baskı sonrası yıkama işlemine gerek olmaması en az maliyet ve makina parkı ile baskının yapılmasına imkan tanır.
 • Baskı öncesi ve sonrası renk değişimi olmaması baskı yapıldığı anda son renklerini görebilmeyi mümkün kılar. Hataların tespiti açısından bu çok önemlidir.
 • Pigmentlerle baskıda, aynı varyasyonda baskı hızı rakle basıncı gibi faktörlerle renk farklılığı oluşumu riski çok azdır.
 • Proses esas itibarı ile basit ve emindir.
 • Pigmentler kumaş üzerindeki absorbsiyon hatalarını örterler ve her iki lif pigment tarafından eşit şekilde örtüldüğünden farklı lif oranlarına sahip kumaşlarda kullanılabilirler.
 • Baskılar keskin kontürler gösterirler ve renk imkanları sınırsızdır.
 • Hiç yıkama gerektirmediklerinden çok hassas materyalleri basmakta mümkündür.
 • Baskı maliyetleri düşüktür.